המחלקה לחינוך חברתי (בלתי פורמלי) בשער הנגב מובילה פעילות ערכית, קהילתית ותרבותית עבור ילדים ובני נוער בשעות אחה"צ והערב וכן בחופשות. המחלקה פועלת יד ביד עם צוותי החינוך החברתי ביישובים לקידום פעילות אזורית ויישובית בתחומי מנהיגות הנוער, תנועות נוער, התנדבות, חינוך סביבתי, מניעת התנהגויות סיכון, שילוב בפרויקטים ארציים ועוד. 


הכשרת ציוותי החינוך: המחלקה פועלת בהכשרה וליווי של ציוותי המדריכים החברתיים בישובים; מדריכי הילדים בכיתות א' – ו', מדריכי הנוער בכיתות ז'-יב', מנהלי החינוך חברתי, תנועות הנוער, ועוד. 

חופשות וחגים: המחלקה חרטה על דיגלה את נושא הטיילות והחינוך הסביבתי, לפיכך, מדי שנה יוצאים כ- 500 ילדים ובני נוער לטיולים ברחבי הארץ. הטיולים מתקיימים באזורים שונים וסביב נושאים שונים דוגמת- הכרות עם מרחב שקמה, טיול בעקבות המכבים, טיולי כוכבים ועוד. כמו כן, תקופות החגים והחופשים הן הזדמנות לחזק את הקשר בין הילדים והנוער שלנו לסביבתם דוגמת מפגש עם ילדים ונוער ממועצה שכנה, מפגשים בין דוריים ועוד.

המיוחדים שלנו: תהליך מנהיגות הנוער אשר מתחיל כבר בחטיבת הביניים. במסגרת תהליך זה כ- 80% מבני הנוער בשער הנגב יוצאים בכל שנה לקורסי הדרכה של בני עקיבא הנוער העובד והלומד והצופים, מדריכים בפועל קבוצות ילדים ורבים אף ממשיכים לשנת הדרכה שנייה ושלישית. הנחת היסוד היא כי שנת ההדרכה והמנהיגות חשובות כהתנסות משמעותית לכלל בני הנוער באזור ולא לקבוצה מצומצמת. חשיבות יתרה לעשייה זו מתקיימת במקביל לשגרת החירום הקבועה באזורנו. ההתעקשות על ההתנסות הרחבה בהדרכה בשגרה הינה קריטית לחוסנם האישי והקבוצתי של בני הנוער בחירום. שנת מצווה – תהליך אשר מתרחש במקביל בישובי המועצה. בשנה זו בני ובנות המצווה לוקחים חלק ב י"ג משימות אשר עוסקות בנושאים כדוגמת זהות, אני והקהילה, אני והמדינה, ניתנה, מקומיות וכו'. במהלך השנה משולבות במשימות הישוביות גם משימות אזוריות אשר מטרתן להפגיש את כל בני ובנות שנת המצווה ולהעניק להם ערך מוסף נוסף מעבר לתוכן החינוכי – להיפגש ולהיות יחד !

משלחות נוער: משלחת מאנוטיין חי -  במסגרת תכנית זו נשלחים מדי שנה כ- 6 בני ובנות כיתה ט' אשר מתגוררים בשער הנגב לקחת חלק במחנה קיץ בסן דייגו למשך שבועיים וחצי. במהלך השהות במחנה הנערים נפגשים עם סוגיות דוגמת חיי קהילה, יהדות, ציונות ועוד. זאת ועוד, קבוצה נוספת של כ- 10 מד"צים בוגרי יא', יוצאים להדריך במשך כחודש במחנות הקיץ של הקהילה היהודית בסן דייגו ולהתארח בבתי הקהילה היהודית לאורך שהותם. המד"צים מביאים את "רוח ישראל" ו"רוח שער הנגב" כמדריכים במחנות, וכן באירוח במשפחות. בני הנוער שלנו נדרשים להתמודד עם סוגיות כגון הקשר לתפוצות, זרמים ביהדות, ייצוג ישראל וייצוג החיים בשער הנגב על הגבול, דילמות ישראליות בחו"ל ועוד. נוסף, השנה (2019) יצאה בפעם הראשונה משלחת של בני ובנות שכבה י' למחנה קיץ של תנועת "הבונים דרור" בדרום אפריקה. במשך 10 ימים בני ובנות הנוער שלנו לקחו חלק בפעילויות מגוונות במחנה דוגמת שלטון האפרטייד, גזענות, מגדריות, עברו יחד עם הנוער המקומי סמינר קונפליקטים ועוד. בכל שנה יוצאת משלחת של שכבה י"א לקרלסרואה גרמניה הכוללת גם ביקור ואירוח של בני הנוער מקרלסרואה אצלנו במועצה.

תכניות אלו מאפשרות לנוער שלנו להציג ולרתום את יכולות ההובלה, המנהיגות וההדרכה הגבוהות שלהם לטובת קהילות יהודיות בתפוצות. התכניות פותחו בשיתוף מועצת שער הנגב והיושב בראשה, המחלקה לחינוך חברתי, הסוכנות היהודית, הפדרציה הציונית העולמית, תנועות הנוער השונות הפועלות בעולם ועוד רבים וטובים.

נעה דגן
מנהלת מחלקת חינוך חברתי
077-9802263
054-6738708
רעות טורקניץ
פרוייקט חריש
054-6738248

 

חוברת שנות שירות ומכינות 2021

 [sub_menu]

 

 

חינוך בלתי פורמלי