תוכנית מיל"ה- מרכז ייחודי ללמידה והעצמה בשער הנגב

(תוכנית מערכתית לילדים עם הפרעות קשב וריכוז (ADHD) ולקויות למידה)

טבלת אנשי קשר - תוכנית מיל"ה
שם תפקיד טלפון נייד מייל
לבנת בירנבאום מנהלת המרכז ומנהלת פדגוגית 052-6080683 livnat669@gmail.com

 

קצת על המרכז

המועצה האזורית שער הנגב, באמצעות מתנ"ס ארנון, מחלקת החינוך והמחלקה לשירותים חברתיים והביטוח הלאומי, מפעילה מזה שנה תכנית ייחודית המיועדת לילדים בעלי הפרעת קשב וריכוז ולקויות למידה. מטרת התכנית לתת לכל ילד וילד הזדמנות שווה לממש את יכולותיו ולהשתלב בצורה מיטבית במסגרות השונות אליהן הוא משתייך. בתכנית משולבים מדי שנה כ- 50 תלמידי כיתות ד'- ו' תושבי המועצה.

אנו מאמינים כי יש להתייחס לאדם כמכלול וכן יחסי הגומלין בינו לבין הסביבה. על כן, התוכנית נותנת מענה ייחודי לכל ילד ולסביבתו הטבעית הכוללת הורים, מורים ומדריכי החינוך החברתי. התוכנית מכוונת לשימוש ופיתוח משאבים אישיים, יכולת תמיכה וקבלת עזרה למען חיזוק הביטחון העצמי ותחושת הערך העצמי.

הפרעת קשב וריכוז הינו אפיון מולד. רוב הילדים בעלי אפיון זה נבונים מאד, אינטואיטיביים, חושבים ולומדים את העולם באופן שונה ויצירתי. מאידך, היבט נוסף של הפרעת הקשב הוא כעסים, התפרצויות זעם ושינויים קוטביים במצבי רוח, אשר גורמים לתגובות אימפולסיביות. הקושי לשלוט בהם גורם לרמת תסכול גבוהה. לעיתים מלווה הפרעת הקשב בלקויות למידה או בקשיי למידה, שנוצרו בעקבות אי רכישת מיומנויות יסוד, אסטרטגיות ודרכי למידה מתאימות העוקפות האת הפרעת הקשב. במקרים רבים יש עוד בן משפחה אחד לפחות שמפגין קושי דומה.

לכן, במרכז  תבנה לכל ילד תוכנית פעולה ייחודית ה"תפורה על פי מידותיו". תוכנית פעולה זו לוקחת בחשבון את יכולותיו של הילד כמו גם את קשיו ועובדת במגוון ערוצים, בתחומים שונים: לימוד אסטרטגיות למידה, שיעורי הוראה מתקנת והכנה למבחנים, חוגיי העשרה ייחודיים וטיפולים רגשיים. התוכנית כוללת בנוסף קבוצות הורים, הדרכה לצוותי החינוך, עבודה קהילתית ועוד.

 אנו מאמינים כי התוכנית הכוללנית הייחודית שכל ילד מקבל  תזכה אותו בהזדמנות שווה למימוש הפוטנציאל האישי הטמון בו, הנפגע לעיתים על רקע הקשיים התפקודיים. אנו  נסייע "לתפור" את החליפה הייחודית  לכל ילד, בהתייעצות ושיתוף פעולה עם  ההורים.

ידוע כי סל ההוצאות הכספיות בהתמודדות עם הפרעת הקשב ולקויי למידה הינו יקר במיוחד ומהווה עול כלכלי כבד על תקציב המשפחה. הצלחנו לגייס תקציב לתמיכה בפעילות ברוכה זו   ועל כן השתתפות ההורים הינה רק 50% מסך כל ההוצאה של התוכנית האישית. במקרים רבים הילדים המאובחנים כבר מטופלים בדרכים אשר לא תמיד מתאימות ונושאות פרי. ניתן לשער כי כניסה לתוכנית הוליסטית תקדם תוצאות רצויות ואף תוזיל במקצת את סך ההוצאות הגבוהות שבטיפול בילדים.

לסיכום, ידוע כי התחברות למשאבים ולכוחות היא חיונית ביותר עבור הילדים וההורים כאחד, במיוחד במצבי קושי והתמודדות. כאשר ההורים מרגישים שישנה תמיכה וישנה דרך, שלמרות הקשיים ישנן נקודות אור בדרך, גם הילדים יתמלאו בכוחות ויאמינו בעצמם, יהיו מוכנים להיעזר, להעיז ולהתמודד.

המרכז ממוקם בסמוך לבית הספר היסודי בשער הנגב (בבניין חדר המורים של חטיבת הביניים הישנה).