המחלקה לחינוך חברתי במתנ"ס שער הנגב מתכללים מערך חינוכי שלם שהוא בית עבור כלל הילדים ובני הנוער במועצה. בית ששם לנגד עיניו את החשיבות שבפיתוח והעצמה של יכולות אנושיות חשובות, שעניינן פיתוח כישורים חברתיים וחיזוק תחושת המסוגלות והשייכות. מערך המבוסס על תפיסת "שורשים וכנפיים"; מסורת חינוכית קיבוצית מפוארת, ועם זאת, חדשנות ורלוונטיות למציאות המשתנה בישובים. זהו מערך חינוך בלתי פורמאלי המהווה מקור לגאווה ופועל תמיד לגיבושה של הקהילה.

מערך החינוך החברתי במועצה מתקיים בשני רבדים מרכזיים:
הרובד הישובי – פעילות בתי הילדים, חברות הנעורים ותנועות הנוער.
הרובד המועצתי - פעילות מועצתית הכוללת גם טיולים ומסעות. תהליכי רוחב, הכוללים פעילות לפי שכבות. משלחות נוער, תנועות נוער, ותהליכי הכשרה, הובלה וליווי המדריכים ומנהלי החינוך בישובים.
תנועות הנוער - בשנים האחרונות שמנו דגש נרחב על שכבת המד"צים בתנועות הנוער. בני נוער היוצאים להדרכה נדרשים להתמודד עם אתגרים רבים שהם תמציתו של החינוך הערכי אותו אנו שמים לנגד עינינו. אחריות, יוזמה, חשיבה על האחר, יצירתיות ועוד, הם רק חלק מהיתרונות הבאים יחד עם הבחירה בהדרכה. זו בחירה קשה ולא מובנת מאליה בימים אלו. היא מהווה אלטרנטיבה לתרבות הצריכה והמסכים. אנחנו גאים בבני הנוער שלנו שיוצאים להדריך בבני עקיבא ביכיני, בצופים בכפר עזה, ובנוער העובד והלומד בשאר הישובים! עלו והצליחו!

מיזם חריש
מיזם חריש הוא מיזם יחודי לשער הנגב שיפעל השנה לראשונה במסגרת פיילוט ראשון. מיזם חריש הוא מיזם שמנסה להתמודד עם אתגר כוח האדם בחינוך החברתי. כחלק מהמיזם המחלקה לחינוך חברתי יחד עם מרכז הצעירים במתנ"ס מקימים גרעין מדריכים בשער הנגב. גרעין המדריכים במועצה יהווה כוח הדרכתי משימתי ויפעל ביישובי המועצה, תוך קבלה של מעטפת חינוכית משמעותית תחת המחלקה לחינוך חברתי, מרכז הצעירים וקיבוץ כפר עזה (בו יתגורר הגרעין). זו תוכנית ראשונה מסוגה ואנו מקווים ללמוד ממנה ולהצליח לחזק את ציבור המדריכים שלנו דרכה. כי החינוך, תלוי במחנכים, ובהם אנחנו רוצים להשקיע.

שותפויות
שיתופי הפעולה במחלקה לחינוך חברתי נובעים מתוך חשיבה על הילד/ה והנער/ה במרכז. הגורמים החינוכיים השונים העומלים על יצירת תקשורת טובה ובריאה יוצרים ביחד שלם הגדול מסכום חלקיו. זו התפישה המובילה אותנו בחינוך החברתי. במחלקה אנו עוסקים מדי יום בקידום אג'נדה של שיתופי פעולה, מרכיב חשוב בעשייה חברתית איכותית. ומקפידים על ראיה חינוכית הוליסטית, על קשר בין מערכות חינוך ויצירת תיאום ותקשורת בין כולן. 

בין חירום לשגרה
המחלקה פועלת בשגרה ובחירום ושמה לנגד עיניה חינוך ערכי בכל זמן ותקופה, מתוך מטרה לחזק את החוסן ולהיעזר בקבוצת השווים והחברים לחיזוק רגשי וחברתי. בזמן חירום, כאשר ניתן לקיים פעילות חינוך חברתי אנחנו מתכללים מערכת שלמה של סדנאות, מפגשים, יציאות, טיולים והפגות מערך שמטרתו לאפשר לילדים ולצוות להתרענן ולהנות במשותף גם בתקופות יותר מורכבות. בתפיסתנו, לילדים ובני הנוער יותר קל להתמודד עם מורכבות המצב הבטחוני כאשר הם יחד, חלק מתוך קהילה וחברת ילדים מלוכדת. יש לציין שכל פעילות בעתות חירום או עניינה חירום, נרקמת בהתייעצות עם מרכז החוסן של שער הנגב, אנשי מקצוע שונים, חמ"ל המועצה, והנחיות פיקוד העורף.
הכנה לש"ש ושירות משמעותי - תהליך הכנה לבני הנוער לקראת היציאה לשנת שירות ושירות משמעותי. בשנים האחרונות אחוז בני הנוער במועצה היוצאים לשנת שירות עלה באופן משמעותי. היציאה לשנת שירות היא מבחינתנו המשך ישיר להשפעתו של התהליך החינוכי-ערכי בשער הנגב.
סמינר צוותים חינוכיים - במהלך שנת הפעילות, לצד ההדרכה השוטפת, אנו משלבים הכשרה בת יומיים עבור הצוותים החינוכיים בישובים. לסמינר מוזמנים כלל המדריכים והמדריכות, המנהלים והמנהלות והוא הזדמנות עבור הצוות להיפגש עם מנחים מהשורה הראשונה בתחומי החינוך, המוגנות והמניעה. כמובילים בחינוך אנו רואים בלמידה ובהכשרה אמצעי הכרחי לכל בעלי התפקידים בחינוך החברתי. 
טיולים כמתודה - המחלקה לחינוך חברתי חרטה על דגלה את נושא הטיילות והיציאה אל הטבע כנושא מרכזי בתהליך החינוכי אותו אנו מובילים. בכל חופשה אנו משלבים יציאה לטיולים וסיורים כחלק משמעותי מתוכנית החופש. בטיולים חשוב לנו לשים דגש על הליכה בטבע, האתגר שכרוך בכך והחוויה הקבוצתית. גם אופן היציאה לטיול הוא נושא בו אנחנו מתמקדים ככלי לחיים - איך הולכים ומנווטים בשביל, כמה מים צריך לשתות, למה מקפידים על נעליים סגורות ולמה צריך לחבוש כובע אפילו שזה טיפה מציק. הטיול מבחינתנו הוא הזדמנות ללמידה מתוך החוויה דרך מגוון רחב של עולמות וכישורים. הטיולים (החד יומיים) לרוב מתקיימים במרחב השטח של שער הנגב. אנחנו מתארחים בקיבוצים שונים ולומדים על הקהילות השונות המרכיבות את קהילת המועצה.
שלכם תמיד נועה, רעות וליאור

ראם רוד
רכז פרויקטים
077-9802745
052-2767869
נעה דגן
מנהלת מחלקת חינוך חברתי
077-9802263
054-6738708

אוגדן שנות שרות ומכינות 2019 נפתח בחלון חדש

 

חינוך בלתי פורמלי