ד.נ. חוף אשקלון 78100 | הוספה למועדפים הוספה למועדפים 
לוגו - מ.א. שער הנגב
 

8.12.17 - מילים לשבת 

40 אחרי 50

משה (בוגי) חושבים רחוק יעלון היה אורח היום בפאבלמנט בגבים. אנחנו שותפים לדעה בתחומים עקרוניים (שלטון החוק, ערכי הלחימה בצה"ל, ההתנהלות הצבאית מול עזה)יישובים >>  חוות שיקמים


חוות שקמים (שמות קודמים: חוות גולדברג, חוות מרעית) היא חווהחקלאית הנמצאת בתחומי המועצה האזורית שער הנגב, בין העירשדרות לבין קיבוץ דורות. החווה משתרעת על שטח של 4,000 דונם, אך איננה מוכרת כיישוב מוכר. בשטח החווה אזור עם עתיקות. החווה מפורסמת עקב בעליה משנת1972 אריאל שרון. כיום החווה בבעלות בניו עמרי וגלעד שרון.

שטח החווה ושטח שבו נמצא כיום קיבוץ רוחמה - סך הכול 7,000 דונם - נרכשו בשנת1911 על ידי קבוצה בשם "שארית ישראל". היו מספר ניסיונות ליישב במקום חווה בשם רוחמה, ובשנת 1944 הוקם על חלק מאותו שטח הקיבוץ רוחמה, על ידי גרעין של "השומר הצעיר". בשנת 1950 רכש רפי איתן את שטח החווה כפי שהוא כיום, לצורך גידול צאן, אך הוא מכר אותה ב-1954 לקבוצת יהודים מאוסטרליה, שניסו לגדל במקום כבשים אוסטרליות מגזע "מרינו". החוואים לא הצליחו במיוחד, ובשנים שלאחר מכן החווה הייתה נטושה, עד שבשנת 1972 נרכשה על ידי אלוף פיקוד הדרום, אריאל שרון.  בדומה לבתיהם של גנרלים נוספים מהצבא הישראלי, גם בית משפחת שרון תוכנן על ידי האדריכל זלמן עינב.

אריאל שרון ואשתו לילי נתנו למקום את שמו הנוכחי, חוות שקמים, על שם עצי השקמההגדלים במקום. הם ניהלו את החווה באמצעות חברה בשם "שקמים חווה חקלאית". בחווה עוסקים בגידול צאן ובקרירקותהדריםאבטיחים וכותנה. הבקר הוא מהזן האיכותי "סימנטל". בשטח החווה שני בתים גדולים: האחד עבור אריאל שרון (שהתגורר שם עד אשפוזו בינואר 2006) ובנו עמרי, ובשני - בנו גלעד ומשפחתו. כדי למנוע ניגוד עניינים בין תפקידיו של שרון כשר, הועברה החווה לנאמנות ב-1981, ומאז1989 עברה הבעלות לידי הבנים עמרי וגלעד.

במלחמת לבנון (החל מ-1982) ובתקופת תוכנית ההתנתקות (2005) נערכו הפגנותמול החווה, נגד מדיניותו של שרון.

לילי שרון נפטרה במרץ 2000 ונקברה ב"גבעת הכלניות" (תל הוג') שמול החווה.

בתקופה בה כיהן שרון כראש ממשלה בשנים 2001 - 2006, היה נוהג לכנס בחווה בימי שישי את האנשים המקורבים אליו ביותר, מה שזכה לכינוי "פורום החווה". מקובל להניח שההחלטות החשובות ביותר של המדינה ושל שרון התקבלו למעשה בפורום זה.

 

המקור: ויקיפדיה


[חזרה לראש העמוד] [הדפס]
|מפת אתר|ניהול אתר|
אתר לקיבוץמופעל במערכת קהילהנט רשת חברתית תפעולית לארגונים, אגודות, קיבוצים וישובים
כל הזכויות שמורות לקהילה-נט פתרונות תוכנה בע"מ 2003-2017 (c)