ד.נ. חוף אשקלון 78100 | הוספה למועדפים הוספה למועדפים 
לוגו - מ.א. שער הנגב
 

מדרום תיפתח הטובה?

יזהר בן ששון (בן אור הנר, שחי בראש הנקרה) מוביל יחד עם יואל מרשק את היוזמה האזרחית לפיזור פליטים ברחבי המדינה ולשחרור הלחץ החברתי כלכלי מדרום תל אביב. השבוע נעניתי מייד לבקשתו של יזהר לבחון בישובי שער הנגב את האפשרות לאתר מגורים ועבודה לכתבה המלאה>>> 

 

 
יישובים >>  גבים 
  מזכירות טכנית 08-6802318
 
    
 

קיבוץ גבים עלה על הקרקע ב-28.8.1947, י"ב באלול תש"ז, חודשים ספורים לפני הכרזת האומות המאוחדות (כ"ט בנובמבר 1947) על הקמת המדינה היהודית. אזור צפון הנגב אכלס אז את הקיבוצים דורות, רוחמה, סעד וניר-עם, אשר שימשה נקודת היציאה לעלייה לגבים. התקופה – מלמת העצמאות, וגבים, אשר הייתה בקו השני, לא סבלה מהתקפות והפגזות (מכיוון שלא הופיעה על מפת חברת הנסיעות "דרום יהודה", לא נחשבה בעיני המצרים. (לאחר מלחמת השחרור, רווח לגבים, שטחיה גדלו, ואל הקבוצה הראשונה, חברו פלמ"ח חניכי תנועת הנוער העובד, הצטרפו קבוצות של חניכי עליית הנוער, שעברו הכשרה בקיבוצים ותיקים. בשנותה חמישים חל משבר חברתי על רקע אופי החיים בקיבוץ, וחלק גדול מוותיקי היישוב עזבו. גרעיני הנוער העובד - ,מגשימים" ולאחר מכן "לפיד" יצבו את השורות. אחריהם באו גרעינים רבים אך חלק גדול מחבריהם העדיפו את העיר על החיים בנגב. כיום אנו מונים כ-130 חברים ומועמדים, וכ-70 ילדים עד גיל 18. הקיבוץ חרט על דגלו מגמה של "צמיחה דמוגרפית" והוא קולט לשורותיו משפחות וילדים, לאחרונה החל הליך איכלוס של שכונת ההרחבה שבה 47 יחידות דיור.

 

גבים פירושו – גומות בסלע שבהן נקווים מי גשמים, נקרא בתחילה "שדה עקיבא" על שם עקיבא אטינגר, האגרונום הידוע, הקרקע במשבצת הקבע 9,600 דונם.

 

עקב מיקומה של גבים במרכז אזור "שער הנגב", נבחרו שטחיה להקים עליהם את ביה"ס האזורי של שער הנגב. ברבות השנים, התפתחה ממנו קריית החינוך, הכוללת את "מכללת ספיר", ומוקדי חינוך ופעילות נוספים. שנים רבות משמשת גבים מקום מגורים מועדף למשפחות של עובדי ועובדות קריית החינוך, כמו גם לסטודנטים, רבים המוצאים אצלנו מקום נוח ונעים לגור בו, סך האוכלוסייה כ-450 נפש.

 

מוסדות החינוך

 

בקיבוץ מוסדות חינוך: בתי ילדים בגיל הרך, ו"מרכזונים" לילדי בית ספר, הבתים משמשים את ילדי החברים והתושבים וגם ילדי חוץ.

 

מקורות פרנסה

 

בשנותיו הראשונות התבססה פרנסת הקיבוץ על עבודה בחקלאות ובמפעלי מלאכה שונים. כיום, עיקר פרנסתו מ"פולג" בו מחזיק הקיבוץ בשותפות עם חברת "פוליפילם" הגרמנית.

 

המפעל המייצר יריעות ל"הגנה" ולאריזה.

מפעל "זמיר" הוותיק, בו ייצרו חליליות סגר את שעריו מחוסר רלבנטיות.

 

בין ענפי החקלאות אפשר למנות את "גידולי השדה", על שטח של כ-9000 דונם, מטע אבוקדו, לול פטמים, רפת חלב, וכלביה.

 

באולפן למוסיקה עורך יוני שחם עיבודים מוסיקליים וכן מלחין יצירות למקהלות ומופעים.

 

המוסך עבור הסבה, והוא משמש מוסך מורשה לרכבי חוץ.

 

בכניסה ליישוב נמצאת תחנת הדלק "אלון", ומתחם מסחרי.

 

שרותים פנימיים

 

השירותים הפנימיים הקיימים: חשמליה, חצרניה, קניונית, מרפאה.

הקרבה הרבה לקריית החינוך, כאשר רק גדר מפרידה בינה ובין הקיבוץ, מאפשרת לתושבים לילדים ולחברים, ליהנות מהיצע לימודי בתחומים רבים, הליכה של דקות ספורות – ואתה נמצא בכיתות הלימוד.

 


[חזרה לראש העמוד] [הדפס]
|מפת אתר|ניהול אתר|
אתר לקיבוץמופעל במערכת קהילהנט רשת חברתית תפעולית לארגונים, אגודות, קיבוצים וישובים
כל הזכויות שמורות לקהילה-נט פתרונות תוכנה בע"מ 2003-2018 (c)