ד.נ. חוף אשקלון 78100 | הוספה למועדפים הוספה למועדפים 
לוגו - מ.א. שער הנגב
 

מדרום תיפתח הטובה?

יזהר בן ששון (בן אור הנר, שחי בראש הנקרה) מוביל יחד עם יואל מרשק את היוזמה האזרחית לפיזור פליטים ברחבי המדינה ולשחרור הלחץ החברתי כלכלי מדרום תל אביב. השבוע נעניתי מייד לבקשתו של יזהר לבחון בישובי שער הנגב את האפשרות לאתר מגורים ועבודה לכתבה המלאה>>> 

 

 
יישובים >>  רוחמה >>  הנושאים העומדים להתמודדות עכשווית:


הנושאים העומדים להתמודדות עכשווית
1. המצב הדמוגרפי 
רוחמה היינו הקיבוץ הזקן ביותר בתנועה הקיבוצית. הגיל הממוצע של החברים היינו מעל 62 שנה. מספר החברים, שבתחילת שנות ה- 90 עמד על כ -350, ירד ל- 214 חברים נכון להיום. 
כתשובה למצב הדמוגרפי הנתון, עסוק היום הקיבוץ בקידום שכונה קהילתית ובאכלוס הדירות הפנויות ע"י תושבים. קימת תופעה מבורכת של חזרת בנים כתושבים במקום. 
2. ביטחון סוציאלי 
למרות כל הקשיים הכספיים מתקיימת מערכת מסורה של סיעוד וטיפול בקשיש הכוללת בית סיעודי ובית מלאכה מוגן. מערכות הבריאות והסיעוד לא הופרטו וממומנות כולן ע"י הקהילה דרך המיסוי הפנימי של מודל "רשת הביטחון". בנוסף לכך, קימות מחשבות ראשוניות לגבי שיוך דיור ונכסים לחברי האגודה מתוך מגמה לשיפור הביטחון הסוציאלי של החברים. 
3. מקומות תעסוקה 
השינוי המבני הביא מהפך בתפיסת החברים לגבי אחריותם למציאת מקום עבודה מפרנס. מעל 50% מהחברים בגיל העבודה מתפרנסים כעובדי חוץ. מפעל "המברשת" ,בבעלותו המלאה של הקיבוץ, מעסיק מעל 40 חברים. 
4. חיזוק כלכלי של האגודה
בוצע מהלך של תאגוד מרבית הפעילויות העסקיות כחלק מיישום גישה זו. 
5. חידוש חיי הקהילה 
הגדרת השותפות החדשה ויציקת תכנים ממשיים למימושה עומדת בראש סדר היום של הנהלת הקהילה. שימור מסגרות החינוך הבלתי פורמאלי במקום, אחזקת מכלול הספריות , חידוש פעילות המועדון לחבר והחגים המשותפים, הם חלק מהמשימות העומדות בפני ההנהלה.

[חזרה לראש העמוד] [הדפס]
|מפת אתר|ניהול אתר|
אתר לקיבוץמופעל במערכת קהילהנט רשת חברתית תפעולית לארגונים, אגודות, קיבוצים וישובים
כל הזכויות שמורות לקהילה-נט פתרונות תוכנה בע"מ 2003-2018 (c)